Dla samotnego rodzica może być wyzwaniem radzenie sobie z problemami finansowymi, zwłaszcza gdy ma się zadłużenie. Każdy samotny rodzic ma inną sytuację finansową, dlatego odpowiedź na pytanie zawarte w tytule będzie się różnić dla każdej osoby. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, zawsze należy zacząć od stworzenia swojego budżetu, który pomoże Ci zobaczyć, ile wydajesz pieniędzy i na co. Na podstawie takiego budżetu możesz określić, gdzie masz nadwyżki i gdzie możesz ograniczyć wydatki.
Ważnym aspektem wychodzenia z długów jest dochód. Możesz rozważyć podjęcie pracy dodatkowej lub poszukiwanie lepiej płatnej pracy. Innym sposobem na zwiększenie dochodów może być sprzedaż rzeczy, których już nie potrzebujesz, staranie się o zasiłki i alimenty np., od ojca dziecka, jeżeli ich nie płaci.
Jeśli masz wiele długów, warto skonsolidować je w jeden, niższy dług. Konsolidacja długu to niższa stopa procentowa, co oznacza niższe raty do spłacenia i umożliwia dostosowanie wysokości raty do aktualnych możliwości finansowych dłużnika.
Skorzystaj z pomocy kancelarii oddłużeniowej!
Nie wahaj się poprosić o pomoc. Możesz skontaktować się z kancelarią oddłużeniową. Dłużnicy często wpadają w panikę, gdy otrzymują wezwania do zapłaty. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wystarczy zgłosić się do kancelarii oddłużeniowej i z pomocą prawników rozpocząć negocjacje z wierzycielami, które pomogą Ci zmniejszyć wysokość rat lub wydłużyć okres spłaty długu. Specjaliści z kancelarii przygotują plan oddłużania i wypracują warunki porozumienia z wierzycielami.
Polskie prawo przewiduje możliwość oddłużenia osób fizycznych w toku postępowania upadłościowego. Upadłość konsumencka to szansa na umorzenie długów lub ich części. Mogą z niej skorzystać dłużnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.